Mida saan mina teha?

Kliimasoojenemise pidurdamisele saab aidata kaasa ka individuaalsel tasandil. Anname kõik endast parima, et säästa meie planeeti!

6 lihtsat sammu, millel on suur mõju

1. Ära tarbi üle

Kas Sul läheb tõesti kõiki neid asju vaja?

Tänapäevases mugavas ühiskonnas oleme harjunud, et saame osta kõike, mida hing vähegi ihkab. Kuid kõik need tooted, mida poelettidel näeme, tulevad looduse arvelt. Mida rohkem me tarbime, seda rohkem toodetakse ning seda rohkem kasutatakse ressursse ja energiat, mis põhjustab keskkonnakahju ja kliimamuutusi.

Seega tuleks enne toote ostmist põhjalikult läbi mõelda, kas antud asi on Sulle vajalik ka tulevikus.

2. Vähenda oma jäätmeid

Loo endale harjumus asju taaskasutada!

Igasugune tarbimine eeldab prügi teket. Seega tuleks igal võimalusel vältida pakendite kasutamist, näiteks osta toiduaineid lahtiselt võrkkottides või purkides. Selline tegutsemine aitab vähendada Sinu elutegevuse tagajärjel tekkinud jäätmete hulka.

Kuid vajalik on ka tekkinud jäätmeid sorteerimine ja taaskasutamine, sest nii saame kord juba toodetud materjalid uuesti ringlusesse võtta ja tekib väiksem vajadus materjale

3. Säästa energiat

Kasuta puhtaid taastuvaid energiaallikaid!

Hetkel tuleb meie elutegevuseks kasutatav elektrienergia fossiilkütuste nagu põlevkivi ja nafta põletamisest. Põletamisel eralduvad kasvuhoonegaasid tekitavad kasvuhooneefekti ja aitavad kaasa kliimamuutustele. Alternatiivina kasuta puhastust ja taastuvatest energiaallikatest (päike, tuul) toodetud energiat. Vali võimalusel taastuvenergiapakett, paigalda maja katusele päikesepaneele ja tarbi üldse vähem elektrit.

4. Liigu ja reisi saastevabalt

Vähem saastet, rohkem kasu

Mootorsõidukid eritavad õhku heitgaase, mis sisaldavad keskkonnale ja organismidele kahjulikke aineid. Selleks, et Sina saaksid vähendada oma osalust heitgaaside tekkes, kasuta ühistransporti; liigu võimalusel jala või jalgrattal; harrasta sõprade ja tuttavatega sõidujagamist; vähenda oma lennureiside arvu.

Need variandid on loodussõbralikumad, taskukohasemad ning tervislikumad.

5. Söö vähem loomset toitu

Vähenda oma ökoloogilist jalajälge.

ÜRO kliimapaneeli raportist selgus, et täistaimne ehk vegan dieet põhjustab kõige vähem kasvuhoonegaaside heidet.

Loomapõllumajandusest eraldub loomade seedetegevuse tulemusena atmosfääri kasvuhoonegaasi nimega metaan, mis on 23x tugevam kui süsinikdioksiidi (CO2) ning kulutab 1/3 planeedil kasutatavast veest. Seega tuleks vähendada loomset päritolu toidu söömist ning süüa rohkem taimset toitu, et väheneks nõudlus ja kasvatataks vähem loomi.

6. Astu ette ja hakka tegutsema

Uuri täpsemalt kliimamuutuste põhjuste ja tagajärgede kohta, avalda enda mõtteid ja teadvusta ka teisi kliimaprobleemist.

Kliimamuutus on probleem, millega tuleb tegeleda otsekohe. Terve ühiskond peab tegutsema ühise eesmärgi nimel koos, selleks tuleb ka neid inimesi probleemi olemasolust teavitada, kes hetkel kliimamuutustes murekohta ei näe.